آتی نگرمهر ، هیچگونه شعبه و نمایندگی مجاز برگزاری دوره آموزشی و یا فروش زالو در سطح ایران و خارج از کشور ندارد و هر گونه سوء استفاده از نام و آرم این شرکت پیگرد قانونی دارد.

جهت حصول اطمینان هر گونه عقد قرارداد با شماره 02166967620 تماس حاصل فرمایید. با تشکر

دوره آموزشی پرورش قارچ شاه صدفزمان برگزاری: 21-20 آبان 96

شهریه : 350 هزار تومان 


 

قارچ شاه صدف با نام علمی پلوروتوس ارینجی ساقه ای کلفت و کلاهکی گوشتی به رنگ قهوه ای عسلی دارد که در خانواده پلوروتوس قرار دارد.

رنگ اسپورهای آن سفید است و یک همزیست اختیاری می باشد.قارچ شاه صدف ( پلوروتوس ارینجی)

در بسیاری از کشورهای جهان از شمال اروپا تا آسیای مرکزی و شمال آفریقا در طبیعت دیده می شود. این قارچ در بسیاری از مناطق ایران وجود دارد. در منطقی مثل طالقان و جاده چالوس نوعی از این قارچ که همزیست با ریشه گیاهان است رشد می کند که میان بومیان منطقه از محبوبیت زیادی برخوردار است و به نامکماگوش معروف است. اما شاه صدف را در بسیاری از در شهرهای ایران  در فصل پاییز از جنگل و کوه می توان برداشت کرد.

 

از سال 1993 چندین شرکت در چین ، تایوان و ژاپن شروع به پرورش قارچ شاه صدف کردند. این قارچ سالهاست که در ایران به صورت کم تولید و گاها به بازار عرضه می شود. به صورت تازه در بسیاری از کشورها دیده می شود اما جهت صادرات باید خشک و بسته بندی شود .

نام گونه این قارچ ( Eryngii) از محلی که در طبیعت بر روی آن رشد می کند گرفته شده یعنی ریشه گیاه  Heracleum  و Eryngium  .

روش های معمول کشت قارچ صدفی بر روی کاه برای پرورش ارینجی مناسب نیست یعنی حدود 8 تا 12 درصد وزن سوبسترا مقدار محصول می باشد و این به دلیل تفاوت تیم آنزیمی و متابولیسم شاه صدف است ، یعنی آنزیم هضم لینگنین در شاه صدف بسیار کم است . پس ارینجی نمی تواند به راحتی از لینگنین به عنوان ماده رشد استفاده کند و از آنجاییکه در روش پاستوریزاسیون احتمال بروز کپک بسیار بالاست . امروزه در روش های صنعتی اضلاط بستر و استریل  آن جهت پرورش استفاده می گردد. پس بستر پس از آماده سازی در ظروف یا کیسه های مقاوم به حرارت ریخته می شود. بهتر است بذر نیز به جای آنکه بر روی دانه های غلات رشد یابد بر روی پیم های چوبی باشد یعنی بدین صورت که بستر مخلوط  و پس از افزودن آب ، سوراخ بر روی آن ایجاد می کنند و استریل می گردد سپس بذر به سوبسترا اضافه می شود و برای 6 هفته در اتاق انکوباسیون نگهداری می گردد.

 

نکته : بهترین روش استریل کردن استفاده از دستگاه اتوکلاو است .

حداقل ظرفيت اقتصادي توليد براي صدور پروانه تاسيس واحد پرورش قارچ خوراكي شاه صدف، 50 تن در سال مي باشد. 

 ميزان سوخت گازوئيل مصرفي به ازاء هر كيلوگرم قارچ شاه صدف، در مناطق سردسير، خشك مركزي، معتدل و گرمسير به ترتيب معادل 8,0 ،7,0 ، 6,0و 3,0 ليتر مي باشد.
 ميزان آب مصرفي براي توليد هر كيلوگرم قارچ شاه صدف 15 ليتر برآورد مي گردد.
 ميزان برق مصرفي براي توليد هر كيلوگرم قارچ شاه صدف، 5,1-1 كيلووات برآورد مي گردد.

برای ثبت نام و آگاهی از تاریخ دقیق برگزاری دوره ،عنوان دوره را به 300084150424 یا 02166967620 پیامک نمایید.ویا با شماره های 02166967620 و 09392074626 الی 27 تماس حاصل فرمایید.ویا به این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید ایمیل ارسال نمایید.

 

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شرکت مهندسی آتی نگر مهر می باشد .