ترویج و آموزش کشاورزی

طرح توجیهی کشت زعفران گلخانه ای

نام دیگر زعفران، طلای سرخ است. زیرا صرف نظر از این که گیاهی معطر است و رنگ خوبی نیز دارد و به لحاظ طعم هم متفاوت است، خواص درمانی دارد. و به این ترتیب در کشور های مختلف طرفداران زیادی نیز پیدا کرده است. در حال حاضر مدت زیادی است که سایر کشور ها نیز به استفاده فراوان از این محصول روی آورده اند. مثلاً استفاده در مصارف آشپزی در سراسر جهان بسیار زیاد شده است.

و به همین منوال تولید آن هم در کشور هایی مانند چین و امارات نیز بسیار بالا رفته است. به علت مدل اقلیم آب و هوایی ایران، گیاه زعفران در اکثر مناطق آن قابل کشت و رویش است. نظر به این که تعداد کشور های تولید کننده گیاه زعفران بسیار بالا رفته است، بهتر است کشاورزان ایرانی به فکر بالا بردن کیفیت هر چه بیشتر این گیاه باشند.

و همچنین در صدد آن برآیند که حتی بسته بندی آن را نیز بهبود ببخشند تا به این وسیله و همراه با رعایت اصول بهداشتی بتوانند بازار مصرف داخل و خارج را همچنان در دست داشته باشند. چون حیف است که بازار این طلای سرخ را از دست بدهیم.

مقدمات کشت گلخانه ای زعفران

به عنوان اولین قدم در کشت زعفران می بایست ابتدا انتخاب کنیم که می‌ خواهیم از چه نوع روشی کشتی استفاده نماییم؟ برای کشت زعفران در محیط گلخانه چندین راه وجود دارد. یکی از آن ها روش هیدرو پونیک و نام دیگری، روش آیرو پونیک یا هوا کشت است. که در این قسمت به روش کشت آیرو پونیک یا هوا کشت می‌ پردازیم.

کشت آیرو پونیک یا هوا کشت

همان طور که گفته شد روش کشت آیرو پونیک یا هوا کشت یکی از روش هایی است که با آن می توان گیاه زعفران را در محیط گلخانه تولید کرد. اگر بخواهید از این روش استفاده کنید دیگر نیازی به زمین کشاورزی و همچنین خاک نخواهید داشت. زیرا ریشه گیاهان در هوا معلق خواهند بود و مواد مغذی و معدنی به طور متناوبی از طریق اسپری کردن به آن ها خواهد رسید. عمل اسپری در واقع به ریشه گیاه انجام می شود.

با استفاده از روش ایرو پونیک همچنین می توانید انواع سبزیجات را بکارید. و مزیت آن این است که دیگر نیازی به گلدان هم نخواهید داشت. فقط کافیست رطوبت مورد نیاز گیاه را تامین کنید. ولی نباید هیچ گاه تماس مستقیم آب را با ریشه ایجاد کنید. زیرا اگر قرار باشد به ریشه گیاه به طور مستقیم آب برسد، پیاز آن دچار پوسیدگی می ‌شود و انتقال بیماری از ریشه ای به ریشه دیگر به شکلی ساده تر شکل خواهد گرفت.

پرورش زعفران گلخانه ای به روش ایرو پونیک

از جمله مزایایی که در این روش وجود دارد این است که اگر در فضای گلخانه هم بخواهد انجام شود نیاز به فضای کمتری نسبت به بیرون دارد. به این ترتیب که می توانید تمام فضای گلخانه را طبقه بندی کنید و از فضا های عمودی آن نیز بهره بجویید.

نحوه کاشت زعفران – در گلخانه چگونه باید زعفران را در گلخانه بکاریم؟

پس از انتخاب نحوه کشت زعفران در محیط گلخانه که یکی از موارد کلیدی این کسب و کار نیز حساب می شود، باید در خرداد ماه پیاز زعفران را از خاک جدا کنید. ولی باید مراقب باشید که علف گیاه حتما زرد شده باشد و قبل از آن این کار را انجام ندهید.

پس از جدا کردن از خاک، آن را به محیطی دارای تهویه بهتر ببرید تا هوای مناسبی هم به آن برسد. پس از گذشت مدتی و در اوایل شهریور ماه پیاز هایی را که وزن آن ها بالای ۱۰ گرم است را جدا کنید و به گلخانه ببرید. در مهر ماه پیاز ها شروع به جوانه زدن می کنند. ولی در این مدت به غیر از دو یا سه جوانه نباید بگذارید جوانه دیگری بر روی آن بماند و باید آن ها را حذف کنید.

امکانات لازم برای کشت گلخانه ای زعفران به روش هوا کشت عبارت است از:

1- داشتن مخزنی برای انبار کردن آن

2- یک سالن تولید سرپوشیده

3- فوگر

4- قالب هایی برای نگهداری پیاز زعفران در هنگام رشد

5- تایمر

6- مقداری قفسه بندی

 

جهت اطلاع از تاریخ برگزاری دوره ها به تقویم آموزشی سایت مراجعه کنید و جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام با موسسه تماس بگیرید.     02166967620 – 09392074626 – 09122074627